Biz Sizi Arayalım

Satış ve Bilgi

(535)629-2927
Enginar, Enginarın Faydaları ve Enginar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Enginar Cynara scolymus; Pek çok klinik araştırmanın sonuçları Enginar özünün karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanıldığı mevcuttur. Kandaki kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı etkisi ise en önemli özelliklerindendir.

Enginar; birçok sebze türünden farklı olarak yüksek düzeyde karbonhidrat ve protein içermektedir. A, D, D2, B6 ve C vitaminlerini de içinde barındırmaktadır. Mineral maddelerce de son derece zengin olan enginar kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosfor içeriğiyle de dikkat çekmektedir.

Enginar yaprağının içeriğinde bulunan aktif maddeler; 0-4 düzeylerinde cynaropikrin de dahil olmak üzere seskiterpen lakton türü acılı içerik; 2'ye kadar varabilen fenolik asitler, özellikle 3-caffeoylquinic asit klorojenik asit ve 1,5-di-O-caffeoylquinic acid sinarin; kafeik asit; 0.1-1.0 düzeylerinde scolymoside ve luteolin glikozitler de dahil olmak üzere flavonoidler; taraksasterol de dahil olmak üzere fitosteroller; şeker; inülin; enzimler; ve başta seskiterpenler beta-selinendir.

Enginarın vücutta; karaciğeri yağlı birikimlerden arındırmaya destek özelliği, yüksek kolesterole karşı, LDL kolesterol düzeylerinin düşürülmesinde, mide rahatsızlıklarında , mide gazında, dispepsi üzerinde, idrar söktürmede, iştah arttırmada, safra ödü arttırmada yardımcı etkileri vardır.

Önemli : Bu bilgiler, adı geçen bitkiye ait yıllardır süre gelen geleneksel kullanım amaçlarının literatür kayıtlarından, çeşitli bilimsel araştırmaların kaynakçalarından alınarak yazılmıştır. Bu yazı sadece bitki hakkında bilgilendirme amaçlıdır. Ürünlerimiz ile ilgili herhangi bir atıfta bulunulmamıştır. Her türlü gıda takviye ürünlerini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza veya bir sağlık uzmanına danışmanız tavsiye edilir.

Bizi Takip Edinfacebooktwittergoogleyoutube
Ürünlerimiz bir gıda takviyesidir. Ürünlermiz ilaç değildir ve ilaç olarak görülmemelidir. Ürünlerimiz bu niteliklerle veya amaçlarla kullanılmamalıdır. Firmamız, ürünleri ile ilgili herhangi bir hastalığı önleyici veya tedavi edici bir taahhütte bulunmamaktadır. Yukarıdaki bilgiler ürün içinde kullanılan bitkiye ait geleneksel kullanım amaçlarını yazmakta olup, bu bitki ile ilgili bilimsel araştırmalar ve çalışmalar sonucu elde edilen verilerden alınmıştır.
Tüm hakları Sepenatural.net' e aittir | Copyright 2020