Biz Sizi Arayalım

Satış ve Bilgi

(535)629-2927
Organik Gıda Nedir? Ne Değildir?

Organik gıda; hiçbir suni yöntem ve suni kimyevi madde kullanılmaksızın soframıza kadar gelen gıda olarak ifade edilebilir.

Bugün doğal gıda ifadesi sıklıkla organik gıda yerine kullanılsa da tamamen farklı kavramlar olduğunu özellikle belirtmek gerekir. Uluslararası kabul görmüş ve organik ifadesi yerine ‘ekolojik’, ‘biyolojik’ terimleri dışında bir ifade söz konusu değildir. Ve her üç ifade için de prensipler aynıdır.

Genel olarak köyde yetiştirilen meyve-sebzeler ya da köyde yetişen hayvanlardan elde edilen ürünler doğal gıdalar olarak nitelenirken çoğunlukla organik gıda algısıyla rağbet görmektedir. Bu algıya paralel olarak son zamanlarda birçok ambalajlı ürünün üzerinde 'doğal', 'naturel', '%100 doğal' gibi ifadelerle tüketicilerin dikkatleri çekilmeye çalışılmaktadır.

Çoğumuzun adını ilk kez. Güneydoğu sınırımızdaki mayınlı arazilerin temizlenmesi tartışmalarıyla birlikte duyduğu organik gıda, günümüzde dünya çapında önemli bir pazar elde etmiş durumda. Türkiye ise bakir topraklarıyla dikkat çeken potansiyeline ve son yıllarda artan çabalara rağmen bu pazarda arzu edilen düzeyde bir yere sahip değildir. Ülkemizde organik gıda üretimi, ihracat potansiyeline bağlı olarak gelişmekle birlikte iç pazarda da talep edilir hale gelmesiyle, hızlı bir artış grafiğine sahip olabilecektir.

Organik gıda; hiçbir suni yöntem ve suni kimyevi madde kullanılmaksızın soframıza kadar gelen gıda olarak ifade edilebilir. Ayrıca çok önemli bir özelliği de genetiğine müdahale edilmemiş olmasıdır. Organik gıdanın temel dinamiği 'sürdürülebilirlik' kavramıdır. Uzmanlar tarafından yürütülen çalışmalarda sonuç olarak; geleneksel tarım yöntemlerinin doğaya ve insan sağlığına geri dönüşümsüz zararlar verdiği açıkça rapor edilmektedir. İçme sularında karşılaşılan zirai kimyasal kirlenmeleri ve nitrat artışı. gıdalarda bulunmaması gereken maddelere ya da yasal sınırın çok üstünde kullanılan katkılara rastlanması vb. gibi bulgular, çevre ve insan sağlığı açısından riskleri gündeme taşımış ve sürdürülebilir (dönüşümlü) tarım uygulamalarının temelleri bu sayede atılmıştır.

Bizi Takip Edinfacebooktwittergoogleyoutube
Ürünlerimiz bir gıda takviyesidir. Ürünlermiz ilaç değildir ve ilaç olarak görülmemelidir. Ürünlerimiz bu niteliklerle veya amaçlarla kullanılmamalıdır. Firmamız, ürünleri ile ilgili herhangi bir hastalığı önleyici veya tedavi edici bir taahhütte bulunmamaktadır. Yukarıdaki bilgiler ürün içinde kullanılan bitkiye ait geleneksel kullanım amaçlarını yazmakta olup, bu bitki ile ilgili bilimsel araştırmalar ve çalışmalar sonucu elde edilen verilerden alınmıştır.
Tüm hakları Sepenatural.net' e aittir | Copyright 2020