Biz Sizi Arayalım

Satış ve Bilgi

(535)629-2927
Propolis Nedir, Propolis Nasıl Kullanılır, Propolis Ne Renktir, Propolis'in Kaynağı Nedir

Propolis Nedir?Propolis; arılar tarafından kovan içinde bulunan küçük delikleri kapatarak, kış aylarında dışarıdan kovan içerisine girebilecek her türlü parazit, hastalık ve bakterilerden arıların kendilerini korumak için yaptıkları dünyanın en ünlü doğal antibiyotiği olarak bilinen bir arı ürünüdür.

Propolis’in Tarihçesi : Propolis, M.Ö. 384-322 yıllarında yaşamış Plato’nun öğrencisi ve Büyük İskender’in öğretmeni olan ünlü Yunan filozof Aristotle tarafından isimlendirilmiştir. Propolis, kovan içerisinde yerine getirdiği görevden dolayı, Yunan dilinde Pro-Polis Şehrin Koruyucusu olarak adlandırılmıştır. Bu görev kovan içinde bulunan değerli kraliçe arının yanında diğer tüm arıların bakterilerden korunması olmuştur. Propolis’in adını duymayan, ne olduğunu ve ne sebeplerden dolayı kullanıldığını bilmeyen çok insan vardır.

Propolis'in Formları : Propolis günümüzde ham kovandan toplandığı şekliyle, tablet, kapsül, sıvı ekstre gibi formlarda bulunmaktadır.

Propolis'in İçeriğinde Ne Bulunur ? Kovandan toplandığı şekilde Propolis içeriğinde yaklaşık %55 reçine ve bitkisel balsamları %30 civarında balmumu, %10 civarında uçucu yağları ve %5 civarında polenleri bünyesinde bulundurur.

Propolis Ne Renktir?Propolis'in bileşimi kovana, bölgede bulunan bitki örtüsüne ve sezonun mevsimsel durumuna göre değişebilir. Genellikle koyu kahverengi olmak üzere yeşil, kırmızı hatta beyaza yakın tonlarda dahi olabilmektedir. Bunun sebebi ise kovanların bulunduğu bölgenin bitki örtüsünden kaynaklanmaktadır. Bal arıları bu ürünü üretirken fırsatçı davranırlar. Mevcut kaynakları yani bulundukları bölge bitkilerinden faydalanarak üretimi gerçekleştirirler. Bu sebepten dolayı detaylı kimyasal analizler Propolis’in kimyasal bileşiminin bitki ve bölgeye göre değişiklik gösterebildiğini kanıtlamaktadır.

Propolis in Üzerine Yapılan Bilimsel Çalışmalar : Propolis bilimsel olarak birçok hastalıklar için araştırılmıştır. Propolis içeriğinde bulunabilecek maddeleri şöyle sıralamak mümkündür.

Arılar Propolis'i Hangi Bitkilerden Toplarlar?

Propolis’in Kaynağı Nedir?Propolis’in ana kaynağı, arı, tabiattaki bitki ve ağaçlar ve bunların reçineleridir.

Propolis Nasıl Kullanılabilir? Propolis ağız içinde bulunan bakterilerin temizlenmesine yardımcı, ağız ve diş sağlığının korunmasına yardımcı bir ajan olarak kullanılacak ise bu arı ürününün ağız içinde gezdirme veya emerek bu bölgelerde teması sağlanması sureti ile kullanılması kullanım amacına destek olacaktır. Sıvı, tablet formunda veya bal ile karıştırılmış Propolis ürünlerini kullanmak daha doğru bir tercih olacaktır.

Propolis’in tadından hoşlanmayanlar veya direk olarak kullanmak isteyenler ise; kapsül, tablet formlarını ağızdan yutma yolu ile kullanımı daha uygun olacaktır.

Propolis günlük kullanım miktarı kullanıcının amacına ve yaşına göre değişebilmektedir.

Propolis Saflık/Fiyat Dengesi : Propolis'in kovanlardan toplandığı gibi kullanılması gıdaya uygun bir kullanım tarzı değildir. İçerdiği etken maddelerin ayrıştırılması bir çalışma gerektirmektedir. Bu sebepten dolayı Propolis'in değeri saflık derecesi ile doğru orantılıdır. Yani saflık derecesi yükseldiği zaman propolis değer kazanır. Propolis'in gıdada kullanılan en uygun saflık derecesi %30 ile %70 arasındadır. 99 gibi saflık derecesi yüksek bir propolisin kullanımı zordur.

Propolis Arı Kovanlarından Nasıl Toplanır? Propolis tuzağı adı verilen bir enstrüman kovan içine yerleştirilir. Propolis tuzağı beyaz renkte ve çok delikli plastik bir malzemedir. Arılar bu propolis tuzağı üzerindeki delikleri kapatmak için Balmumu ile karışık Propolis'i üzerine sıvarlar ve üretim gerçekleşmiş olur. Balmumu ile karışık bir durumda olan Propolis, Propolis tuzağı üzerinden sıyırma usulü ile toplanır.

Önemli : Bu bilgiler, adı geçen bitkiye ait yıllardır süre gelen geleneksel kullanım amaçlarının literatür kayıtlarından, çeşitli bilimsel araştırmaların kaynakçalarından alınarak yazılmıştır. Bu yazı sadece bitki hakkında bilgilendirme amaçlıdır. Ürünlerimiz ile ilgili herhangi bir atıfta bulunulmamıştır. Her türlü gıda takviye ürünlerini kullanmadan önce mutlaka doktorunuza veya bir sağlık uzmanına danışmanız tavsiye edilir.

Bizi Takip Edinfacebooktwittergoogleyoutube
Ürünlerimiz bir gıda takviyesidir. Ürünlermiz ilaç değildir ve ilaç olarak görülmemelidir. Ürünlerimiz bu niteliklerle veya amaçlarla kullanılmamalıdır. Firmamız, ürünleri ile ilgili herhangi bir hastalığı önleyici veya tedavi edici bir taahhütte bulunmamaktadır. Yukarıdaki bilgiler ürün içinde kullanılan bitkiye ait geleneksel kullanım amaçlarını yazmakta olup, bu bitki ile ilgili bilimsel araştırmalar ve çalışmalar sonucu elde edilen verilerden alınmıştır.
Tüm hakları Sepenatural.net' e aittir | Copyright 2020